
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(28 reviews)
Share your experience with this product
Perfect
The glasses came super good
Easy to order
Both pair were shipped in time for our vacation.
They come out great every time
I love this website!!
KZFOO Optical has the best customer service
Amazing quality and prices
love KZFOO so much!
Great shades
FOGLAX E111 XL Black Gold
Square Black Gold Acetate-metal Full-rim Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E111A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Shape: | Square |
| Size: | Extra Large (52□19-146 mm) |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 140 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




| SKU: | E111A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, Adjustable Nose Pads, For Wide Face, For Low Nose Bridge |
| Shape: | Square |
| Size: | Extra Large (52□19-146 mm) |
| Material: | Acetate-Metal |
| weight: | 16g |
| lensDiagonalSize: | 54mm |
| Lens Width: | 52 mm |
| Lens Height: | 47 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 140 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
Perfect
The glasses came super good
Easy to order
Both pair were shipped in time for our vacation.
They come out great every time
I love this website!!
KZFOO Optical has the best customer service
Amazing quality and prices
love KZFOO so much!
Great shades