
Acetate: Premium Lightweight Comfort
Premium plant-based material offering rich colors and patterns. Lightweight and hypoallergenic. Perfect for all-day comfort and style.
Product information
(51 reviews)
Share your experience with this product
I absolutely love my new glasses
Love KZFOO
I purchased a pair of tri-focal…
LOVE KZFOO!
Good customer service and a fine product
Awesome glasses!
The glasses I received are great
FOGLAX E232 M Green
Rectangle Green Acetate Full-rim Bifocal & Progressive, For Wide Face Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E232A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Size: | Medium (51□20-144 mm) |
| Shape: | Rectangle |
| Material: | Acetate |
| weight: | 26g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 36 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Temple Length: | 144 mm |




| SKU: | E232A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, For Wide Face |
| Size: | Medium (51□20-144 mm) |
| Shape: | Rectangle |
| Material: | Acetate |
| weight: | 26g |
| lensDiagonalSize: | 52mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 36 mm |
| Bridge Width: | 20 mm |
| Frame Width: | 135 mm |
| Temple Length: | 144 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use
Share your experience with this product
I absolutely love my new glasses
Love KZFOO
I purchased a pair of tri-focal…
LOVE KZFOO!
Good customer service and a fine product
Awesome glasses!
The glasses I received are great