
Mixed Material: Best of Both Worlds
Combines multiple materials. Versatile design possibilities with enhanced durability. Modern aesthetic meets practical comfort.
Product information
(0 review)
FOGLAX E335 Grey
Oval Grey Mixed Full-rim Bifocal & Progressive Glasses
T1 options
T3 options
| SKU: | E335A |
| Rim: | Full-Rim |
| Material: | Mixed |
| Feature: | Bifocal & Progressive |
| Frame Shape: | Oval |
| Size: | 51□19-148 |
| weight: | 30g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 142 mm |
| Temple Length: | 148 mm |




| SKU: | E335A |
| Rim: | Full-Rim |
| Material: | Mixed |
| Feature: | Bifocal & Progressive |
| Frame Shape: | Oval |
| Size: | 51□19-148 |
| weight: | 30g |
| lensDiagonalSize: | 51mm |
| Lens Width: | 51 mm |
| Lens Height: | 42 mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Frame Width: | 142 mm |
| Temple Length: | 148 mm |




Non-prescription
Lenses without any prescription
Reading
General use lenses for seeing things up close
Transitions® & Photochromic
2-in-1 lenses that automatically darken when exposed to direct sunlight.
Bifocal & Progressive
One pair of glasses corrects vision at near, middle, and far distances.
Sun
Color tinted lenses with UV protection and polarized options to reduce glare.
Single Vision (Distance)
General use lenses for common prescriptions and seeing things from distance.
Blue Light Blocking
Protect your eyes from the negative side effects of phone, computer, and tablet screens.
Clear
Traditional, transparent lenses perfect for everyday use