
TR90: Ultra-Flexible Strength
Swiss-engineered thermoplastic for extremely flexibility, lightweight and durable. Memory plastic returns to shape after bending.
Product information
(0 review)
FOGLAX E331 Black
Oval Black Tr90 Full-rim Bifocal & Progressive, High Prescription Frames Glasses
| SKU: | E331A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, High Prescription Frames |
| Frame Shape: | Oval |
| Material: | TR90 |
| Size: | 49□18-146 |
| weight: | 28g |
| lensDiagonalSize: | 49mm |
| Lens Width: | 49 mm |
| Lens Height: | 38 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 138 mm |
| Temple Length: | 146 mm |




| SKU: | E331A |
| Rim: | Full-Rim |
| Feature: | Bifocal & Progressive, High Prescription Frames |
| Frame Shape: | Oval |
| Material: | TR90 |
| Size: | 49□18-146 |
| weight: | 28g |
| lensDiagonalSize: | 49mm |
| Lens Width: | 49 mm |
| Lens Height: | 38 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Frame Width: | 138 mm |
| Temple Length: | 146 mm |



